Köpeğimin kedimin tüyleri neden dökülüyor?

Her kedi ve köpeğin normal şartlarda tüylerinin az miktarda dökülmesi doğaldır Eğer her gün düzenli olarak fırçayla taranırsa bu normalde dökülecek olan tüyler fırçada kalarak dökülmesi engellenir. Ancak gıdaya, vitamin yetersizliğine ve deri hastalıklarına bağlı sebeplerden dolayı tüy dökülmesinde artış şekillenebilir. Bu durumda mutlaka bir veteriner hekime başvurmak gerekmektedir. Bunların dışında kedi ve köpekler genelde yaz ve kış mevsimine girmeden önce tüy değiştirtildikleri için aşırı miktarda tüy dökerler. Bu durumlarda elinize topak topak tüyler gelir. Ancak bu durum geçicidir ve 1 ya da 2 hafta içinde matlaşmış tüylerin yerine parlak tüyler gelir. Hastalık durumları, gıda ve vitamin yetersizliği durumlarında mutlaka hekiminize danışınız.

Köpeğim neden dışkısını yiyor?

Buna kaprofaji denir. Bu durum en çok köpeklerde görülse de kedilerde de görülebilir. Kaprofajın sebepleri arasında beslenme, stres, metabolizma hastalıkları ve en çok da mineral yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Kliniğimizde en çok karşılaşılan sebep mineral madde yetersizliği olarak göze çarpmaktadır. Ancak bu durum tedavi edilebilir. Bunun için veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir. Hastalık durumlarında ise tedavi olması stres şartlarının gözden geçirilmesi ve beslenme şeklinin değiştirilmesi gerekir.

Köpeğim kedim neden idrarını tutamıyor ?

Hayvanlarda idrar tutamama üriner intikontinans dediğimiz duruma en çok karşılaştığımız rahatsızlıklardandır. Hastalık durumları haricinde köpek ve kediler etrafa kokularını bırakıp işaretlemek amacıyla da az miktarlarda idrar yapabilmektedir. Ayrıca uzun süre tuvalete çıkarılmayan köpekler de sahiplerini gördüklerinde de idrarlarını kaçırılabilmektedirler. Bunların haricindeki hastalık durumları için mutlaka veterinere başvurmak gerekir.

Köpeğimin kedimin neden gözleri akıyor?

Bazı köpek ve kedi ırklarında kafatasının yapısına bağlı olarak gözyaşı akıntısı normalden fazla olabilmektedir. Pekingese gibi köpekler ve İran kedilerinde en sık rastlanılan durumdur. Kirpiklerin doğmasal olarak göz içine doğru dönmesi de gözyaşı akıntısına ilerleyen dönemde göz küresinin zarar görmesine sebep olabilir. Ayrıca göz hastalıklarında da gözyaşı akıntısı artmaktadır. Veteriner hekiminize danıştığınızda sizleri durum hakkında bilgilendirecektir.

Köpeğimin kedimin neden gözleri çapaklanıyor?

Bu rahatsızlık sıcaklık değişikleri göz hastalıkları gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Veterinerinize danışarak solüsyonlarla çapaklar temizlenmelidir. Eğer çapak özelikle yavru kedilerde fazla miktarda olursa ve bu temizlenmezse gözün kaybına sebep verebilmektedir.

Köpeğim kedim neden kuru mama yemiyor?

Bu gibi durumların çoğu ev hayvanlarımızın beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Eğer hayvanlarınızla kendi yemeklerinizi paylaşırsanız bu yemekler daha yağlı olduğu için onlara daha lezzetli gelecektir ve kendi mamasını yemeyi kabul etmeyecektir. Bu durum bir süre devam ederse alışkanlık haline gelecektir ve ilerleyen dönemlerde kuru mamasına geçiş çok zor olacaktır. Evcil hayvanlarımız genellikle kaliteli kuru mamaların hepsini yerler ve bu mamalar onların beslenme ihtiyaçlarını karşılar.

Her köpek her gün gezdirilmeli midir?

Köpeklerimiz çoğu normalde bir özelliği olan hayvanlardır yani av köpeği iş köpeği gibi. Bu yüzden içlerinde atmaları gereken bir enerji vardır. Eğer düzenli olarak dışarı çıkarılıp uzun yürüyüşler yaptırılırsa biraz olsun rahatlamalarını sağlamış oluruz.

e.

Köpeğimi kedimi ne sıklıkla yıkamalıyım?

Petinizi ayda 2 kere yıkamanız temizliği açsından yeterli olabilmektedir. Daha sık yıkamalar petinizin derisindeki doğal savunma mekanizmasını ortadan kaldıracağından hastalıklara açık hale getirecektir. Yıkama yaparken mutlaka köpek veya kediler için üretilmiş olan şampuanları kullanın.